ON-LINE rezervácia dentálna hygiena ON-LINE rezervácia zubné vyšetrenie MDDr. Školníková
 • Ústna voda

  Ústna voda je odporúčaná ako súčasť každodennej ústnej hygieny. Ústne vody používame podľa návodu – pri zatvorených ústach ústnu vodu pretláčame asi 1 minútu pomedzi zuby, potom vypľujeme.

  V zásade rozlišujeme:

  • zdravotné ústne vody,
  • kozmetické ústne vody v koncentrovanej forme,
  • ústne roztoky na výplach.

  Zdravotné ústne vody

  Zdravotné ústne vody musia mať štúdiami potvrdený hojivý účinok. Považujú za liečivý preparát, preto ich dostať v lekárňach. Často obsahujú kysličník chlórový, látku, ktorá úspešne ničí baktérie. Takéto ústne vody sú iba na krátkodobé použitie, užívané často v liečbe parodontitídy, alebo po operácii na podporu hojivého procesu. Treba byť však opatrný – kysličník chlórový farbí zuby na hnedo. Pri dlhšom používaní, môžu ovplyvniť chuť.

  V súvislosti s kozmetickými prípravkami treba byť obozretný, pretože súčasťou zloženia je alkohol, ktorý slúži na dezinfekciu. Niektoré obsahujú až 30% alkoholu. Deti a abstinujúci alkoholici by mali používať výlučne bezalkoholové prípravky.

  Mentol vonia, ale nelieči

  Ústne vody na osvieženie dychu obsahujú esencie mäty piepornej alebo mentolu. Dokážu krátkodobo prekryť zápach z úst, ale príčinu problému neodstránia. Bakteriálny rozklad potravy prebieha ďalej a keď účinok ústnej vody pominie, nepríjemný zápach tu máme opäť. Kto sa však o svoje zuby, ďasná a jazyk vzorne stará, používaním ústnej vody nič nepokazí, práve naopak.

  Ústne vody a fluoridy

  Účinok ústnej vody je umocnený prítomnosťou účinných látok, buď sa orientujú na zmenu štruktúry zubného povlaku, ktorý sa zo skloviny ľahšie odstraňuje alebo prísadami, ako sú fluoridy, ktoré redukujú tvorbu kazov. Odporúča sa vyberať ústnu vodu s obsahom fluoridu 200 – 500 mg na liter.

  Netreba sa klamať

  Ústne vody určené na starostlivosť o ďasná môžu zmierniť symptómy zápalu. Ale pozor, nedokážu zápal liečiť, len stlmia ťažkosti. Preto aj keď sa po pravidelnom používaní ústnej vody cítime dobre, je to len ďalšie malé klamstvo, ktoré sa voči svojmu telu dopúšťame. Správnu ochranu ďasien zabezpečíme len poctivou starostlivosťou o zuby.

  Istý účinok tieto ústne vody predsa len majú. Prítomnosť výťažkov niektorých byliniek podporuje prekrvovanie ďasien a tie sú potom odolnejšie proti škodlivým baktériám. Látky ako alantoín, vitamín A pôsobia utišujúco pri ľahkých zápaloch. Fluoridy majú výrazný antibakteriálny účinok.

 • Spoznajte náš tím

  Vieme, že zveriť sa do starostlivosti zubára je pre veľa ľudí neľahká záležitosť.
  Chcem spoznať tím
 • Virtuálna prehliadka

  Pozývame vás na virtuálnu prehliadku našej ambulancie. Prezrite si ako to u nás vyzerá.
  Chcem vidieť virtuálnu prehliadku
 • Vstupné zubné vyšetrenie

  Čo máte spraviť, ak chcete zmeniť zubného lekára a stať sa naším klientom?
  Dohodnite si stretnutie

Najčítanejšie stránky

Fotogaléria priestorov v Čarna dental

Prečítajte si aj o ďalších dentálnych pomôckach, ktorým by ste mali venovať pozornosť a používať ich