ON-LINE rezervácia dentálna hygiena ON-LINE rezervácia zubné vyšetrenie MDDr. Školníková
 • Zubná korunka

  Zubná korunkaKorunkové náhrady nahrádzajú stratené časti zubov alebo aj jednotlivé zuby. Ich piliermi sú najčastejšie endodonticky ošetrené pahýle zubov. Cieľom je funkčne, tvarovo a farebne imitovať vlastný chrup.

  Korunka je laboratórne zhotovený plášť, ktorý pokrýva obrúsený zub a dopĺňa jeho anatomický tvar. Zhotovuje sa v prípade, keď je zub veľmi poškodený kazom, kedy už neexistuje žiadna možnosť opraviť ho zubnou výplňou (plombou) alebo mikroproteticky (inlay, onlay). Korunka sa tiež môže používať ako oporná časť protetickej práce väčšieho rozsahu (mostíky, snímateľné náhrady).

   

  Druhy koruniek:

  • Živicová korunka je vyrobená zo živice vo farbe existujúcich zubov, mechanicky je málo odolná, vhodná len ako provizórne prechodné riešenie.
  • Plášťová korunka liata zhotovuje sa zo zlatých zliatin alebo z neušľachtilých kovov. Má dobré mechanické vlastnosti, ale esteticky je nevyhovujúca.
  • Korunka fazetovaná živicou alebo kompozitnou živicou - kovová konštrukcia je z vonkajšej strany pokrytá živicovou fazetou vo farbe zuba. Mechanické vlastnosti má dobré. Esteticky nie je tak kvalitná ako keramická korunka.
  • Korunka fazetovaná keramikou (kovokeramická) skladá sa z vnútorného kovového plášťa, ktorý je pokrytý keramickou hmotou farebne zodpovedajúcou zubu. Mechanicky je tiež dostatočne odolná. Estetika je (pri správnom zhotovení) vynikajúca.
  • Celokeramická korunka nemá vnútorný kovový plášť, má veľmi prirodzený vzhľad, a preto je vhodná najmä pre viditeľný úsek chrupu. Má veľmi podobné fyzikálne vlastnosti ako pravý zub (teplom sa rozťahuje, chladom zmršťuje) a prirodzene prepúšťa svetlo. Keramika je tiež hypoalergénna a oproti korunkám s kovovým jadrom neoxiduje. Súčasné technológie zaručujú keramike i dostatočnú pevnosť.

  Príprava a aplikácia zubnej korunky

  Najviac estetickými a biokompatibilnými sú celokeramické korunky.

  Plastové korunky sa v súčasnej dobe používajú iba ako provizórne po dobu zhotovenie definitívnej konštrukcie. Ich úloha je, ale veľmi dôležitá, pretože provizórne korunky umožňujú ochrániť obrúsený zub pred prienikom infekcie, dráždením pri jedle a tiež zachránia prirodzený tvar zuba pre Váš úsmev.

  "V našej zubnej ambulancii Vám umožníme vybrať si medzi celokeramickým a kovokeramickým variantom alebo mostíkom fazetovaným živicou."

   
 • Spoznajte náš tím

  Vieme, že zveriť sa do starostlivosti zubára je pre veľa ľudí neľahká záležitosť.
  Chcem spoznať tím
 • Virtuálna prehliadka

  Pozývame vás na virtuálnu prehliadku našej ambulancie. Prezrite si ako to u nás vyzerá.
  Chcem vidieť virtuálnu prehliadku
 • Vstupné zubné vyšetrenie

  Čo máte spraviť, ak chcete zmeniť zubného lekára a stať sa naším klientom?
  Dohodnite si stretnutie

Najčítanejšie stránky

Fotogaléria priestorov v Čarna dental

Zmluvné zdravotné poisťovne

Union poisťovňa, a.s.
Union poisťovňa, a.s.

DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.
DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.

Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s.

Niečo viac o ponúkaných službách